Strona główna...  Galeria...  Linki...  Kontakt...  Odmiany...
 Uprawa...  Jesteś na ochronie...  Sadzonki...


 


Zwalczanie chwastów

Po posadzeniu truskawek można zastosować herbicyd Venzar w dawce 0,5 - 1 kg/ha najwcześniej po 2 tyg. lub Azotop w takiej samej dawce ale w 1 miesiąc po posadzeniu. Herbicydy stosujemy na czystą i wilgotną glebę, wiosną, po zbiorze lub jesienią. Można również stosować Betanal Progress w dawce 1-1,5 l/ha w ce lu zwalczenia młodych chwatów dwuliściennych lub Fusilade Super w dawce 1-2 l/ha w celu zwalczenia chwastów jednoliściennych i perzu. Po zastosowaniu herbicydów najlepiej nie spulchniać gleby przez okres min. 3 tyg.

Ochrona chemiczna

W uprawie truskawek najgroźniejszą chorobą jest szara pleśń i szkodnik kwieciak malinowiec. Aby należycie zwalczać te dwa problemy należy do opryskiwania truskawek przed i w czasie kwitnienia użyć specjalnego opryskiwacza z belką tzw. Fragaria

 

Jak widzimy na zdjęciu każdy rząd truskawek opryskiwany jest z trzech stron jednocześnie co pozwala na zmniejszenie cieczy roboczej z 1500-2000 l do 500-700 l /ha oraz zmniejszenie zużycia środków chemicznych.

Nawożenie mineralne

Jeśli przed założeniem plantacji wysialiśmy odpowiednią ilość nawozów mineralnych to nie ma potrzeby nawozić roślin. W innym przypadku trzeba zastosować następujące nawożenie: 80-100 kg/ha potasu w formie siarczanu, wczesną wiosną, 30-50 kg/ha fosforu w dowolnym terminie ora z 30-60 kg/ha azotu po zbiorach owoców.

Nawadnianie

Stosując nawadnianie możemy uzyskać zwyżkę plonu nawet do 100% i więcej w latach o małej liczbie opadów. Stosuje się nawadnianie kropelkowe lub deszczownie. Na mniejszych plantacjach można podlewać truskawki wężem ogrodniczym.

Ściółkowanie

Można wykorzystać do tego celu słomę żytnią lub pszenną (czystą - nie zachwaszczoną), korę lub sadzić truskawki na czarnej folii lub włókninie. Pod koniec kwitnienia słomę lub inny materiał podsuwamy ostrożnie pod rośl iny.